Milí přátelé,
je za námi velikonoční doba a vstoupili jsme do posledního měsíce školního roku. Finišujeme v mnoha ohledech a v různých oblastech života, asi už cítíme únavu a těšíme se na letní měsíce, ale v tom všem se nechceme ztratit a chceme si zachovat zdravý nadhled a odstup a zacílení na to, co je v životě nejdůležitější, totiž na živou komunikaci s Bohem, dárcem, počátkem a cílem všeho, co je a co se děje kolem nás a v nás.
Může nám v tom pomáhat i řada svátečních dnů, které následují po slavnosti Seslání Ducha svatého a připomínají nám vybraná důležitá tajemství naší víry. Můžeme je tak nově prožívat z perspektivy Vzkříšení a ve světle Božího Ducha. Už koncem května to byla památka Panny Marie, Matky církve, slavnost Nejsvětější Trojice a 4. června to bude slavnost Těla a Krve Páně, 12. června slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a 13. června ještě památka Neposkvrněného Srdce Panny Marie. V závěru června se potom budeme těšit na slavnosti Narození sv. Jana Křtitele a na slavnost sv. Petra a Pavla.
Protože se všichni nedostanou na oslavu Božího Těla do katedrály s průvodem na Hradčanském náměstí, budeme mít tradiční skromný průvod i po skončení večerní mše svaté u sv. Ignáce.
Slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova byla jezuity vždycky slavena s velkou úctou a bude tomu i letos. Srdce Ježíšovo, božské a zároveň lidské, je jednoduchým a výrazným znamením toho, co je podstatné ve všech našich vztazích, k Bohu, k lidem i k sobě, to jest lásky současně prakticky činorodé a vnitřně prožívané. Nesmíme však nikdy zapomínat,
že zdrojem jakékoli lásky lidské je prvotní láska Boží k nám, kterou vnímáme a ctíme ve všem, co pro nás vykonal Ježíš. To si ostatně připomínáme po celý měsíc červen, v němž bude každý pátek po večerní mši svaté adorace Nejsvětější svátosti s litanií k Božskému Srdci. Pobožnosti nejsou samoúčelné, ale mají a mohou sloužit jako připomínka a příležitost k otevírání se vůči projevům Boží blízkosti a povzbuzení.
Děkuji všem, kdo se podíleli na organizaci a průběhu letošní Noci kostelů a na tom, že má u nás vždycky duchovní atmosféru a náboj. Dík náleží i skupině milovníků kostela sv. Štěpána, která už několik let připravuje zajímavý program i v tomto našem farním kostele.
Školní rok letos končí už v pátek 26. června. Přejeme všem školákům a studentům, rodičům, učitelům a profesorům jeho klidný a úspěšný závěr, který bude korunovat celoroční snahu a úsilí. Finis coronat opus, říká se latinsky: „konec korunuje dílo“.
Nikdo z nás ať ani v největším chvatu červnových dnů nezapomíná na denní modlitbu vděčnosti a hledání a nacházení Boží přítomnosti, mnohdy náročné, ale vždy láskyplné, ve všem, co děláme a podnikáme. To nám pomůže neztrácet zdravý rozum a orientaci, jak se to dnes bohužel tolika lidem děje. Bůh je naší skálou a silou. Nepřestávejme se také vytrvale modlit za Svatého otce a za církev a za pokoj a mír v lidských srdcích a mezi národy a jednotlivci.
Toto úvodní slovo, které je delší než obvykle, si dovolím zakončit málo známým úryvkem z nejmladší knihy Starého zákona, knihy Moudrosti:
Pane, … ty vždy můžeš uplatňovat svou velkolepou moc; kdo se může protivit síle tvého ramene? Celý svět je před tebou jako prášek na vahách, jako kapka rosy, která zrána padá na zem. Ty však máš slitování se vším, protože můžeš všechno, a jsi shovívavý k hříchům lidí, aby dělali pokání. Vždyť ty miluješ všechno, co je, a nic si neošklivíš z toho, cos udělal, neboť kdybys něco nenáviděl, nestvořil bys to. Jak by něco mohlo trvat, kdybys to nechtěl, nebo se uchovat, kdybys to nepovolal k bytí? Ale ty máš na všechno ohled, poněvadž je to tvé, vládce, milující život.(Mdr 11,21-26).
Takový je Bůh, Otec Ježíšův i náš i každého člověka.
S + požehnáním P. František Hylmar SJ, rektor kostela
Křty, biřmování a katechumenát
V posledních týdnech jsme s vděčností přijali dar pěti nových křesťanek, které byly u nás pokřtěny o slavnosti Zmrtvýchvstání, dále čtyř v katedrále biřmovaných sester a jednoho bratra, kteří se na biřmování u nás připravovali, a také třinácti „našich“ zájemců a zájemkyň o křest, kteří byli v katedrále přijati do katechumenátu. Je to velký dar a důvod k radosti a naději. Zvlášť hezké bylo, že ručiteli a průvodci některých nových katechumenů bylo několik z těch, kdo byli pokřtěni loni. Jiskra víry přeskakuje ze srdce do srdce. Ať je náš kostel a naše společenství prostředím, v němž se naplňuje Ježíšovo velikonoční poslání „jděte, získávejte, křtěte a vyučujte“! Našim katechumenům přejme hodně vytrvalosti v další přípravě, která vyvrcholí o příštích Velikonocích, a svou modlitbou a snahou o dobrý život vytvářením dobré atmosféry v našem společenství jim buďme příkladem.
První svaté přijímání dětí
V neděli 7. června by měly při mši svaté v 9 h. čtyři děti poprvé přijmout eucharistii. Po celý tento školní rok je vzorně připravovala, a k tomu i další děti, které chodily na náboženství, sestra Simeona CJ. Za to jí patří velký dík. V tu neděli nebude obvyklé Velké, ale dětské kafe, aby se i ostatní děti a jejich rodiče mohli společně potěšit.
Nové webové stránky kostela sv. Ignáce
Od posledního květnového týdne se můžeme těšit z nových webových stránek našeho kostela. Otevřete si je na téže adrese, jakou měly ty minulé: kostelignac.cz Nový web má stejný design jako stránky české jezuitské provincie, je snadno čitelný i z mobilních telefonů a najdete na něm potřebné informace a užitečné odkazy. Pokud byste k nim měli konstruktivní připomínky, určitě se nad nimi zamyslíme. V této souvislosti bych rád velice poděkoval Jiřímu Povolnému a Tereze Novotné, tvůrcům a správcům dosavadních stránek, které byly v historii sv. Ignáce první a sloužily určitě více než deset let. Za spuštění nových stránek je třeba poděkovat webdesigneru Lukáši Pavelcovi a z naší strany hlavně Zuzaně a Zbyňkovi Šimečkovým a sestře Simeoně. Připomeňme si také s vděkem, že náš varhaník a regenschori, Emanuel Vittek, udržuje v chodu další živý komunikační prostředek: Facebook kostela sv. Ignáce.
Farní odpoledne svatoignáckého a svatoštěpánského společenství
Příležitostí k setkání pro všechny, kdo nějak patří ke kostelu sv. Ignáce a sv. Štěpána, bude farní den v sobotu 13. června odpoledne od 15:30 h. Přijďte a případně přineste něco na zub nebo na pití k tomu, co přichystáme. Bude příležitost popovídat si se známými, ale třeba i s těmi, se kterými se známe jen od vidění nebo zatím vůbec. Při troše dobré vůle se najde něco povzbudivého nebo zajímavého, co bude stát za sdílení. Srdečně zveme i všechny, kdo se v minulých letech u sv. Ignáce připravovali na přijetí svátostí křtu a biřmování.
Páteční večery se sv. Ignácem
Srdečně Vás zveme na další setkání se sv. Ignácem. Zopakujeme důležité momenty z předchozích setkání a potom se společně podíváme na další pravidla, tentokrát o tom, jak si zavést pořádek v jídle a v jiných věcech, které mnohdy neopatrně a bez míry konzumujeme, např. v užívání médií apod.
Sejdeme se v pátek 5. června v obvyklém čase v 19 h. v Ječné 2. Večer povedou František Hylmar SJ a s. Simeona Čupová CJ.
Synodní skupina – zápis ze setkání 11. května
Transparentnost v evangelním významu vyrůstá z čistoty srdce a je schopná udržovat rovnováhu mezi pravdivostí a diskrétností. Společně s odpovědností a zpětným vyhodnocováním se tak upevňuje důvěra a roste důvěryhodnost církve. Tím se bráníme klerikalismu.
Být pravdivý znamená být zranitelný, a proto je pro nás transparentnost obtížná. Růst v transparentnosti musí začínat u jednotlivce, nelze ji nařídit seshora. Snaha o čistotu srdce patří mezi nosné hodnoty křesťanského života to i za cenu otevření se ranám okolního světa. Takový postoj vede k transparentnosti šířící se jako příklad dobré praxe v užších společenstvích i v celé církvi.
Příští setkání 9. června v 18:15 h. je otevřené i pro Vás.
Zápis sestavili účastníci, zapsala Marie Beďačová
Setkání nad Starým zákonem s otcem Josefem Blahou SJ
V červnu se setkáme poprvé v úterý 9. června v 18:15 h. na dvoře rezidence jezuitů. Naším prvním tématem bude radost ve Starém zákoně – budeme přemýšlet o tomto textu proroka Izajáše:
Poušť i suchopár se rozveselí, rozjásá se pustina a rozkvete kvítím. Bujně rozkvete, radostně bude jásat a plesat. Bude jí dána sláva Libanónu, nádhera Karmelu a Šáronu. Ty uzří slávu Hospodinovu, nádheru našeho Boha. Dodejte síly ochablým rukám, pevnosti kolenům klesajícím. Řekněte nerozhodným srdcím: „Buďte rozhodní, nebojte se! Hle, váš Bůh přichází s pomstou, Bůh, který odplácí, vás přijde spasit.“ Tehdy se rozevřou oči slepých a otevřou se uši hluchých. Tehdy kulhavý poskočí jako jelen a jazyk němého bude plesat. Na poušti vytrysknou vody, potoky na pustině. Ze sálající stepi se stane jezero a z žíznivé země vodní zřídla. Na nivách šakalů bude odpočívat dobytek, tráva tam poroste jako rákosí a sítí. Bude tam silnice a cesta a ta se bude nazývat cestou svatou. Nebude se po ní ubírat nečistý, bude jen pro lid Boží. Kdo půjde po této cestě, nezbloudí, i kdyby to byli pošetilci. Nebude tam lev, dravá zvěř na ni nevstoupí, vůbec se tam nevyskytne, nýbrž půjdou tudy vykoupení. Ti, za něž Hospodin zaplatil, se vrátí. Přijdou na Sión s plesáním a věčná radost bude na jejich hlavách. Dojdou veselí a radosti, na útěk se dají starosti a nářek.
Izajáš 35
Tento text byl napsán v době, kdy Jeruzalém byl obléhán asyrskými vojsky. Byla to situace podobná dnešní – stejně jako dnes jsou války a katastrofy, Jeruzalém byl tehdy ohrožen. Avšak Hospodin slibuje pomoc. Stejně jako dnes jsou války na východě Evropy a na Blízkém východě, i tehdy šlo o samotnou existenci svatého města. Bůh ale slibuje pomoc a radost.
Naše druhé setkání proběhne v úterý 23. června a setkáme se opět v 18:15 h. na dvoře jezuitské rezidence. Naším tématem bude obrovská láska Boha, Hospodina, ke Svému národu:
Pas berlou svou svůj lid, ovce dědictví svého, ty, který sám jediný přebýváš v lesní divočině na Karmelu. Ať se pasou v Bášanu a Gileádu jako za dnů odvěkých, jako za dnů, kdy jsi vycházel z egyptské země. Ukáži lidu podivuhodné věci. Spatří to pronárody a zastydí se za všechno své siláctví. Přiloží ruku na ústa, uši jim ohluchnou. Prach budou lízat jako had; jako zeměplazi polezou ve zmatku ze svých hradišť. Se strachem se budou obracet k Hospodinu, našemu Bohu. Tebe se budou bát. Kdo je Bůh jako ty, který snímá nepravost, promíjí nevěrnost pozůstatku svého dědictví! Nesetrvává ve svém hněvu, neboť si oblíbil milosrdenství. Opět se nad námi slituje, rozšlape naše nepravosti. Do mořských hlubin vhodíš všechny jejich hříchy, prokážeš věrnost Jákobovi, milosrdenství Abrahamovi, jak jsi za dnů pradávných přísahal našim otcům.
Micheáš 7,14–19
Tento prorocký text svědčí o obrovské lásce Hospodina ke Svému lidu – je zde touha po tom, aby Hospodin opět pásl Svůj lid. Naše hříchy nás tíží, ale Hospodin je shodí do hlubin moře.
Přejeme všem farníkům svatého Ignáce a svatého Štěpána krásné prázdniny! I v létě – v červenci a v srpnu – budou biblické hodiny pokračovat pro ty, kdo o ně mají zájem.
Farní výlet do Želiva a Humpolce
Svatý Petr nás 23. května obdaroval přímo ukázkově letní sobotou. První zastávku jsme měli v Želivě. Zdejší klášter byl založen roku 1139 původně pro benediktiny, premonstrátští kanovníci je vystřídali o deset let později. Během prohlídky refektáře, klenotnice, kaple Božího milosrdenství a kapitulní síně nás přišel pozdravit současný opat Tadeáš Róbert Spišák.
Nynější komunita želivských kanovníků čítá 27 bratří, ale jen 9 žije trvale v klášteře. Nikdo z nich nemůže pamatovat tragická léta 1950–1956, kdy komunisté zřídili v konventu Internační tábor Želiv. Prošlo jím 364 diecézních kněží a řeholníků včetně pozdějšího kardinála Františka Tomáška a arcibiskupa Karla Otčenáška. Premonstrátští kanovníci v čele s opatem Bohumilem Vítem Tajovským se sem směli vrátit až v roce 1991, za těch pětatřicet let jejich konvent doslova „vstal z mrtvých“. V den předcházející slavnosti Seslání Ducha svatého jsme směli prožít mši svatou v krásném chrámu Narození Panny Marie. Celebrující otec Miroslav Herold vnesl do svého kázání nezhášející oheň Ducha.
Po obědě jsme se přesunuli do nedalekého Humpolce. Tam jsme měli objednanou prohlídku Rodinného pivovaru Bernard.
Velký dík patří Emanuelu Vittekovi, který jako vždy všechno báječně promyslel a zorganizoval. Jsme také velmi vděčni duchovnímu průvodci otci Miroslavovi, jehož „santiniovská“ taška přes rameno vzbudila všeobecný obdiv.
Žádný výlet by se nekonal bez mimořádné laskavosti jezuitské komunity u svatého Ignáce, která vždy štědře uhradí jízdné – jinak by výletníci museli zaplatit mnohem víc. A poděkování si zaslouží také pánští účastníci, kteří tentokrát našli odvahu jet, takže autobus nebyl obsazen obvyklým „babincem“. Kéž je tomu tak i na budoucích výletech!
Marie Štemberková
Jessamy Hibberd: Lék na syndrom podvodníka
Praktický průvodce, který se opírá o kognitivně-behaviorální přístupy, je zaměřený na překonání syndromu podvodníka. Nabízí fundované a praktické rady, nástroje a postupy pro nabytí zdravého sebevědomí a přijetí vlastních úspěchů, překonání sebesabotujících myšlenkových vzorců. Je určena každému, kdo se někdy potýkal s pochybnostmi o svých schopnostech a hodnotě a kdo usiluje o změnu myšlení, ať už v pracovním, nebo osobním životě.
Vydalo nakladatelství Portál.
Svatogothardský chrámový sbor a orchestr u sv. Štěpána
Pod vedením Ing. Ondřeje Fajstavra doprovodí v neděli 21. června mši sv. v 11 h. v kostele sv. Štěpána. V průběhu mše zazní Bachova svatodušní kantáta BWV 172.
Svatopetrská sbírka na bohoslovce
Proběhne v neděli 28. června.
Nejbližší události
4. června (čt) Setkání společenství rozjímavé modlitby Emauzy v 18:30 h.
5. června (pá) Večer se sv. Ignácem v 19 h. v sále Ignáce Raaba
7. června (ne) První sv. přijímání dětí při mši sv. v 9 h.
- Setkání Dětské kafe s oslavou prvokomunikantů po mši sv. v 9 h.
- Místo Velkého kafe bude farní odpoledne 13. června
8. června (po) Synodální skupinka v 18:15 h.; téma: Spoluúčast (na) vyhodnocování; modlitba: kniha proroka Nehemiáše Pojďme stavět
9. června (út) Setkání nad Starým zákonem v 18:15 h.
12. června (pá) Svátost smíření pro děti a jejich doprovod 14—16 h.
13. června (so) Farní odpoledne od 15:30 h.
18. června (čt) Setkání společenství rozjímavé modlitby Emauzy v 18:30 h.
21. června (ne) Svatogothardský chrámový sbor a orchestr doprovodí mši sv. v kostele sv. Štěpána v 11 h.
23. června (út) Setkání nad Starým zákonem v 18:15 h.
28. června (ne) Svatopetrská sbírka na bohoslovce
